Hegge Toelevering uit Hamont-Achel is een van de twaalf Limburgse bedrijven die deelnemen aan het SALKturbo-project ‘Maturiteitsversnelling Industrie 4.0’. Dit project, een samenwerking tussen Voka – KvK Limburg, Sirris, POM Limburg en Provincie Limburg, ondersteunt bedrijven bij het versnellen van de digitalisering en automatisering van hun productieprocessen. Hegge, een specialist in metaalbewerking, werkt in dit kader aan een transformatieplan dat de productie efficiënter moet maken, terwijl tegelijkertijd slimme technologische innovaties worden geïntroduceerd.
Het SALKturbo-project ‘Maturiteitsversnelling Industrie 4.0’ biedt Hegge Toelevering de mogelijkheid om samen met andere bedrijven stappen te zetten richting Industrie 4.0. “We hebben aan de experts in dit project onze plannen voor automatisering gepresenteerd, evenals de huidige status van onze digitalisering, zoals de koppeling van machines”, vertelt Stefaan Kempeneers, operationeel directeur bij Hegge Toelevering. “Op basis van deze analyse is een routeplan opgesteld om de ideeën om te zetten in concrete oplossingen. We bezoeken bedrijven die deze technologieën al gebruiken om van hun ervaring te leren.”
De analyse van de huidige situatie wijst uit dat Hegge zich gemiddeld op niveau 2 en 3 bevindt binnen het Industrie 4.0-maturiteitsmodel. “Dit is typisch voor de meeste bedrijven; het hoogste niveau wordt zelden behaald”, legt Kempeneers uit. “Op het gebied van productie en engineering zitten we op het niveau van visualisatie, terwijl we op het gebied van kwaliteitscontrole nog in de beginfase zitten, omdat veel processen nog handmatig worden uitgevoerd. We streven ernaar om door te groeien naar hogere niveaus en krijgen hierbij begeleiding.” Het bedrijf streeft ernaar de doorlooptijd met 30 tot 50% te verbeteren en de kosten met 20% te verlagen.
Dode tijden minimaliseren
Een van de belangrijkste initiatieven bij Hegge Toelevering is de installatie van een automatisch platenmagazijn, dat gekoppeld zal worden aan een nieuwe lasercel. Dit project, dat in november 2024 van start ging, heeft als doel de bestaande lasersnijmachines efficiënter aan te sturen en de productiecapaciteit te verhogen. Het magazijn zal naar verwachting eind juni 2025 operationeel zijn.
Tegelijkertijd wordt het ERP-systeem van het bedrijf volledig vernieuwd en geïntegreerd met de software die het platenmagazijn en de lasersnijsystemen aanstuurt. Het doel is om de data die door deze systemen worden gegenereerd, naadloos te integreren in het ERP-systeem, zodat deze informatie kan dienen als basis voor toekomstige planningen. Volgens Marc Hegge, gedelegeerd bestuurder van het bedrijf, is het doel van deze veranderingen een betere afstemming tussen de geplande en de werkelijke productie. “We willen de zogenaamde dode tijden minimaliseren. Dat zijn de periodes waarin machines stilstaan of medewerkers wachten op materialen. Door deze tijd te verkorten, verbeteren we de efficiëntie van de productie aanzienlijk”, aldus Marc Hegge.
Daarnaast is kwaliteit een sleutelcomponent van de digitalisering bij Hegge. Het bedrijf werkt samen met klanten uit de automotive-sector, waar strenge eisen gelden voor foutreductie. “Ons doel is om het foutpercentage terug te brengen naar 10 ppm”, zegt Kempeneers. “Momenteel zitten we op 20-30 ppm, maar door digitalisering en automatisering van het productieproces willen we de foutreductie verder verbeteren en voldoen aan de hoogste kwaliteitsstandaarden.”
Betaalbaar voor kmo’s
Innovatie speelt een cruciale rol in al deze lopende projecten van Hegge. Het automatische platenmagazijn dat het bedrijf momenteel installeert, maakt gebruik van technologie die voorheen alleen beschikbaar was voor grotere bedrijven. “Dit systeem is nu voor kmo’s zoals wij betaalbaar geworden”, zegt CEO Marc Hegge. Dit systeem biedt niet alleen voordelen op korte termijn, zoals een efficiëntere verwerking van materialen, maar legt ook de basis voor toekomstige innovaties. We hebben plannen om in de toekomst te werken met automatische voertuigen, AGV’s (Automatic Guided Vehicles), die materialen zonder menselijke tussenkomst van de ene productie-eenheid naar de andere transporteren. Het doel is om binnen 4 tot 6 jaar een volledig geautomatiseerde productieomgeving te creëren, waarin deze AGV’s de materialen tijdig afleveren bij de juiste werkstations. Data-analyse en voorspellende software zullen hierbij een sleutelrol spelen. Op basis van eerdere bestellingen kan het systeem exact voorspellen hoeveel tijd een bepaalde bewerking zal duren en welk product daarna klaar moet staan.” En ja, ook deze technologie zal de flexibiliteit en snelheid van het productieproces bij Hegge aanzienlijk verbeteren.
Impact op medewerkers
De digitalisering en automatisering bij Hegge Toelevering hebben ook invloed op de werkcultuur binnen het bedrijf. “Onze medewerkers zijn al gewend om digitaal te werken, maar de stap naar volledige automatisering vraagt om meer flexibiliteit en technische kennis”, zegt Marc Hegge. Medewerkers moeten niet alleen de instructies van de teamleider volgen, maar ook leren werken met de digitale systemen die hen begeleiden. “De teamleider wordt meer een coach, die rondloopt om te ondersteunen, maar we zullen steeds minder sturing geven. Het is een verandering in het denken en we voorzien veel opleiding en begeleiding om deze overgang te ondersteunen.”
Daarnaast wordt veel papierwerk vervangen door digitale informatie. “We zorgen ervoor dat medewerkers snel toegang hebben tot de benodigde gegevens, zodat ze zelf beslissingen kunnen nemen en snel kunnen reageren op waarschuwingen over producten”, vult Stefaan Kempeneers aan. “Gegevens zullen via tablets worden ingevoerd, waardoor handmatige verwerking wordt verminderd en informatie sneller beschikbaar komt.”
Samenwerking en toekomstvisie
Hegge Toelevering werkt niet alleen intern aan deze veranderingen, maar maakt ook gebruik van externe expertise. Het bedrijf werkt samen met verschillende partners om de nieuwste technologieën te integreren, waaronder Universiteit Hasselt, Sirris en diverse leveranciers. “We blijven zo continu op de hoogte van de laatste innovaties en kijken welke technologieën voor ons waardevol kunnen zijn”, zegt Kempeneers.
Samengevat: “De digitalisering moet op termijn leiden tot betere planning, hogere kwaliteit en meer kostenbeheersing”, aldus Marc Hegge. “De loonlasten in België blijven stijgen, terwijl we internationaal moeten concurreren. Dat lukt enkel door efficiënter te werken.” Hoewel de uitrol van nieuwe systemen nog in volle gang is, zijn de eerste positieve effecten al zichtbaar. “Het resultaat kan er alleen maar met rasse schreden op vooruitgaan”, besluit de zaakvoerder.
bron:
https://www.voka.be/limburg/nieuws/hegge-groeit-door-digitaal-te-versnellen